Multimedialna lekcja filmowa

Opublikowano 16-11-2015::Admin

Dnia 13 listopada klasy 2a, 2ds, 3a,3b i 3c wyjechały do Radzynia Podlaskiego na lekcję o muzyce i dźwięku. Po krótkiej podróży dotarliśmy do zabytkowej oranżerii będącej elementem kompleksu pałacowo – parkowego w Radzyniu Podlaskim. Lekcja filmowa rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej, która przybliżyła uczniom historię kina ( pierwsze filmy i pierwsze animacje ). Następnie pokazano jak zmieniała się jakość dźwięku. Dzieci  poznały dźwięk mono i stereo. Później opowiadano o muzyce, piosence  przewodniej i finałowej. Były też różne zagadki dźwiękowe. Celowo pozamieniano  dźwięki w filmie, a uczniowie  musieli to usłyszeć i odgadnąć.
Po tej części lekcji nastąpiła projekcja filmu „Przygoda w Paryżu”, który bardzo zaciekawił, rozśmieszył, a nawet rozczulił dzieci.
Wszyscy byli bardzo zadowoleni. Mimo, że był to piątek 13-tego wyjazd był udany! Nawet pogoda dopisała!!!

Ewa Brzozowska

Anna Markowska

Uczniowie dbają o groby bohaterów

Opublikowano 13-11-2015::Admin

Nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 1 w Parczewie dbają oto, aby dzieci i młodzież pamiętały o przeszłości. Tradycją jest, że przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie z opiekunami porządkują groby, sprzątają alejki, zapalają znicze i składają kwiaty na grobach żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Miejsca te znajdują się na cmentarzu parafialnym oraz w parku przy ulicy 11 Listopada i Parkowej. Uczniowie klas II„a”, V„a” i V„c” pod opieką wychowawców odwiedzają i zajmują się miejscami pamięci narodowej nie tylko przed listopadowym świętem, ale przez cały rok. Młodych ludzi nie trzeba przekonywać, chętnie kontynuują tę piękną tradycję.
Dla dzieci jest to lekcja historii „na żywo”.

Ewa Brzozowska

Beata Bartnicka - Prokopiuk

PROFILAKTYKA WAŻNA RZECZ

Opublikowano 04-11-2015::Admin

W dniu 29.10.2015 r. w naszej szkole gościł Teatr Profilaktyczny „Króla” z Łodzi. Uczniowie grup przedszkolnych oraz klas I – III mieli okazję obejrzeć spektakl „Skarb dobroci”. Baśniowe przygody małej Zuzi przeniosły widzów do wspaniałej Krainy Dobroci. Perypetie niesfornej dziewczynki powodowały salwy śmiechu wśród małych widzów. Scenariusz przedstawienia poruszał tematy wychowawcze takie jak: prawdomówność, pracowitość, szczerość, uczynność, chęć pomagania innym oraz szkodliwość palenia papierosów i picia alkoholu. Zauroczone dekoracją, muzyką i grą świateł dzieci żywo reagowały na przygody baśniowych bohaterów.
Spektakl był jednym z działań Programu Profilaktyki „Wsparcie na starcie”  realizowanego w obecnym roku szkolnym przez pedagoga szkolnego. W ramach programu odbywają się także warsztaty profilaktyczne w klasach IV – VI, konkursy, spotkania z pielęgniarką, wystawy prac dzieci.
Atrakcyjne formy realizacji projektu znacznie ułatwią rozwiązywanie codziennych problemów wychowawczych  i przyczynią się do promocji zdrowego stylu życia wśród uczniów SP 1.

Pedagog Szkolny  - Dorota Matuszewska

Spotkanie "zerówek" z myśliwym

Opublikowano 28-10-2015::Admin

23 pździernika 2015 r. oddziały przedszkolne gościły myśliwego pana Ryszarda Gierlińskiego. Celem spotkania było zdobycie wiadomości o życiu zwierząt leśnych oraz poszerzenie ich o jesienne zwyczaje zwierząt dziko żyjących.

Opowiadanie o sposobach przygotowywania się zwierząt do zimy było bogato ilustrowane pomocami. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści, które budziły w nich wrażliwość na potrzeby mieszkańców lasu. Myśliwy zrwórcił szczególną uwagę na właściwe zachowanie wobec nieznanych zwierząt.

Przedszkolaki słuchały odgłosów nagranych na płycie, szybko rozpoznawały jakie zwierzę wydaje te dźwięki. Zadawały wiele pytań, opowiadały o swoich "doświadczeniach z lasu", ilustrowały ruchem zachowanie wybranych zwierząt.

Na zakończenie spotkania p. R. Gierliński przekazał materiały o tematyce przyrodniczo łowieckiej: album "Okruchy Wielkich Łowów" Piotra Załęskiego, "Rysunki" Jarosława Janickiego i kilka egzemplarzy magazynu "Łowiec Polski".

Żegnając się z gościem dzieci zatańczyły taniec "Wokół gawry ze śpiącym niedźwiedziem" i podziękowały za spotkanie.

Ewa Świć

Teresa Awgulewicz