kuuuuukuuuuuuuuuuu dddddddddddddd ffffffffff
To jest is an example of a HTML caption with a link.
Aktualności
<< poprzedni  następny >>

POMAGAM JA, POMAGASZ TY, POMAGAMY

Opublikowano 11-12-2017::Dorota Sielska

11 grudnia odbył się apel z okazji Dnia Wolontariusza, którego celem było przybliżenie idei wolontariatu, a także pokazanie jak wielką rolę odgrywa osoba, która angażuje się w pracę na rzecz innych ludzi. Apel wraz ze Szkolnym Klubem Wolontariatu przygotowały klasa II B z p. Ewą Kaczmarską, klasa III B z p. Dorotą Sielską i klasa IV B z p. Agnieszką Turek;

 

  

Komentarze 0

Szlachetna Paczka

Opublikowano 11-12-2017::Dorota Sielska

Kolejny raz Szkolny Klub Wolontariatu wraz z Gronem Pedagogicznym naszej szkoły wzięli udział w Akcji Szlachetna Paczka. Udało sie nam zebrać 6 wielkich pudeł darów, które w ubiegłą sobotę trafiły do potrzebujacej rodziny z naszego terenu. Dziekujemy wszystkim za zaangażowanie w Akcję.

 

 

Komentarze 0

Super drużyna dziękuje

Opublikowano 11-12-2017::Dorota Sielska

Szkolny Klub Wolontariatu, to ludzie z pasją i chęcią pomagania. Od dzis widoczni nawet z daleka. Dzięki hojności naszych darczyńców nasza grupa zyskała wspaniałe koszulki, które wyróżnią naszą grupą i będą jej piękną ozdobą. 

Dziękujemy przede wszystkim: 

- Firmie PPHU Zeus Pana Pawła Trubaja;

- Państwu Agacie i Piotrowi Koprukowniak;

- Panu Stanisławowi Sielskiemu;

- Panu Andrzejowi Sielskiemu ;

- Panu Pawłowi Bójko za pomoc w realizacji projektu;

    

Komentarze 0

Warsztaty kulinarne klasy VC

Opublikowano 11-12-2017::Admin

Uczniowie klasy 5C uczestniczyli także w warsztatach kulinarnych, które poprowadzili państwo Monika i Grzegorz Howorus.  Podczas prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat pochodzenia pizzy oraz jej rodzajów.  Zdobyły też umiejętność prawidłowego nakrywania do stołu.  Podczas zajęć uczniowie wspólnie z szefową restauracji przygotowywali pizzę, a potem z niecierpliwością czekały , kiedy będą mogły konsumować swoje kulinarne dzieło. Samo przyrządzanie dania wywołało wiele  zadowolenia i radości wśród uczniów. Warsztaty prowadzone były w wyjątkowej atmosferze, świetną zabawę połączono z nauką.

Z. Kaczmarek

Komentarze 0

Dzień dawcy szpiku

Opublikowano 08-12-2017::Admin

Informacja prasowa

Dzień Dawcy Szpiku dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia

Już 11 grudnia, w Szkole Podstawowej nr 1 w Parczewie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Akcję organizują lokalni wolontariusze, wierząc w słuszność idei dawstwa szpiku, która może uratować życie niejednemu człowiekowi.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 30 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 1.308.620 to Dawcy zarejestrowani
w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 1.143.108 to Dawcy
z bazy fundacji DKMS. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 8 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data:        11 grudnia 2017 r.
Godzina:    13:00 – 18:00
Miejsce:    Szkoła Podstawowa nr 1 w Parczewie
Adres:        11 Listopada 90,  ParczewKto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 62 1240 6292 1111 0010 6197 7890. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 143 000 (lipiec 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 376 (lipiec 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Komentarze 0

<< poprzedni  następny >>