Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka - wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłym wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą (m.in. nagrodzona kilkukrotnie najważniejszą nagrodą dla ilustratorów – Bologna Ragazzi Award). Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.

Pierwsze abecadło - wyprawka czytelnicza dla pierwszaka.

W tym roku szkolnym uczniowie klasy pierwszej otrzymali swoje wyprawki czytelnicze,  przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii społecznej „Mała książka-wielki człowiek”.

Kampania zrealizowana została ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Celem akcji było rozbudzanie w dzieciach miłość do książek oraz zachęcanie rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem.

Na Wyprawkę Czytelniczą złożyły się:

• „Pierwsze abecadło” - antologia tekstów najwybitniejszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania. Jest to również zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
  • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Wszystkim pierwszoklasistom życzę, aby pasja czytania i miłość do książek towarzyszyły im odtąd na co dzień.