W dniach 17-21 października 2022 r delegacja nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Parczewie uczestniczyła w spotkaniu przedstawicieli  szkół biorących udział w międzynarodowym projekcie Nóż i widelec w ramach współpracy  Erasmus +. Spotkanie odbyło się w greckiej miejscowości Velestino. Nauczyciele z Bressuire we Francji, Ennis w Irlandii, Amersham z Wielkiej Brytanii, Reghin z Rumunii, z Velestino oraz z parczewskiej Jedynki na spotkaniach dokonali analizy dotychczasowych przedsięwzięć, oraz zaprezentowali wyniki dotychczasowych działań. Czas ten był przeznaczony na podsumowanie dotychczasowej pracy i przedstawienie ich efektów. W czasie roboczych spotkań zaplanowano kolejne działania na przyszłe miesiące (projekt kończy się w czerwcu 2023 r).

Spotkanie było okazją by bliżej poznać grecką szkołę jak również wymienić się informacjami i spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania systemów oświaty w różnych krajach.

Jako, że projekt związany jest z „jedzeniem” była możliwość by spróbować tradycyjnych potraw greckich.

Uczestnicy spotkania znaleźli tez chwilę czasu na poznanie regionu Tesalii. Zwiedzali Volos, pozostałości prehistorycznych osad i grobów, muzeum archeologiczne. Odbyli też krótką pieszą wędrówkę po górach w masywie Pelionu(pasmo górskie związane z legendami i Centaurami). Piękne górskie szlaki dały możliwość podziwiania spektakularnych krajobrazów górskich, widoków morza i wspaniałych wsi.

Kolejne spotkania – wyjazdy uczniów zaplanowano na miesiące marzec – maj 2023 r.